FAQ - často kladené otázky (frequently asked questions)
Co je a k čemu slouží RSS?
     Jak RSS používat
     RSS čtečka samostatná
     RSS čtečka ve webovém prohlížeči
     RSS čtečka v klientu elektronické pošty
     RSS čtečka kdekoliv s vámi
Mám jiný problém/dotaz?

zpět
Co je a k čemu slouží RSS?
RSS (Really Simple Syndication) je rodina XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji syndikaci obsahu.
Technologie RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery).
Původně tento formát sloužil pouze k předávání aktuálních novinek mezi jednotlivými servery, které takto velmi jednoduše mohly odkazovat na aktuální články na jiných serverech.
RSS formát poskytuje obsah celého článku, příp. jeho část, odkaz na původní článek a také jiná metadata. Tyto informace jsou posílány jako XML soubor nazývaný RSS zdroj, webový zdroj, RSS stream, RSS feed nebo RSS kanál.

nahoru
Jak RSS používat
Využití možností, které poskytuje formát RSS, závisí na způsobu, jakým k této technologii přistoupíme. Zásadní věcí je volba čtečky RSS kanálů. K dispozici jsou v podstatě čtyři základní typy čteček. Jde o samostatné aplikace, čtečky integrované do webového prohlížeče, čtečky integrované do klienta elektronické pošty a také webové RSS čtečky, které zpřístupňují svůj obsah po přihlášení na webovou stránku.
Každý z těchto přístupů má své výhody a nevýhody, které vyplývají ze způsobu, jakým se s nimi pracuje. Pro maximální využití možností RSS je důležité, aby čtečka podporovala automatické aktualizace po uplynutí doby stanovené samotným uživatelem. To je důležité právě u zpravodajských serverů, kde se informace objevují v průběhu dne.
Stránku, která nabízí služby RSS, poznáte podle zpravidla oranžové ikonky s textem RSS, XML nebo Atom, první verze přitom bývá nejčastější. Čtečky integrované do webových prohlížečů mohou poznat automaticky přítomnost RSS kanálů a uživatele upozornit. Kliknutí pravým tlačítkem na ikonku odhalí nabídku zkopírovat zástupce, adresu dokumentu potom vložíte do čtečky (volba přidat RSS kanál či obdobná) a máte v podstatě hotovo - čtečka si sama stáhne název kanálu a podle typu čtečky vám umožní například definovat interval, ve kterém bude daný zdroj kontrolován.

nahoru
RSS čtečka samostatná
Přehled samostatných čteček RSS kanálů přinesl například časopis Computer 6/05. Největší výhodou samostatných čteček je ve většině případů množství funkcí a uživatelský komfort. Ten je vykoupen tím, že v systému běží další aplikace, která zabírá nejen část operační paměti, ale také cenné místo v systémové liště operačního systému.

RSS Tracker - pro Windows 98 a vyšší, v češtině
RSS Point – pro Windows 95 a vyšší, v češtině
Feed Reader - pro Windows 95 a vyšší
RSS Reader - pro Windows 98 a vyšší

nahoru
RSS čtečka ve webovém prohlížeči
Jde pravděpodobně o nejčastější typ čteček RSS. Jeho rozšíření je velké díky integraci do některých webových prohlížečů, jako je Firefox, Opera nebo Maxthon. Pro další prohlížeče existují RSS čtečky v podobě zásuvných modulů. Spojení RSS čtečky a webového prohlížeče je logické, protože pro zobrazování zpráv je používáno jádro webového prohlížeče a čtečky také umožňují přejít rovnou na daný web.

Firefox - pro Windows 98 a vyšší a další operační systémy, v češtině
Maxthon - pro Windows 98 a vyšší, čeština k dispozici zvlášť
Opera – pro Windows 98 a vyšší, čeština k dispozici zvlášť
RSS Explorer – plug-in pro Internet Explorer
Pluck - plug-in pro Internet Explorer 6.0 a vyšší
Aggreg8 – plug-in pro Mozilla Suite, v češtině

nahoru
RSS čtečka v klientu elektronické pošty
Tento způsob nasazení technologie RSS je méně obvyklý, může za to jak propojení RSS s webem, tak i odlišný způsob, kterým čteme elektronickou poštu. Pro nejrozšířenější emailové klienty Outlook Express a Outlook existují pouze komerční RSS čtečky či produkty, které je suplují formou Příspěvků ve speciálních diskusních skupinách Usenetu.

Thunderbird - pro Windows 98 a vyšší a další operační systémy, v češtině
RSS2MAIL – plug-in pro poštovní klient The Bat!
NewsGator Outlook Edition – plug-in pro MS Outlook
GeneCast – RSS jako diskusní skupiny v poštovních klientech s podporou Usenetu

nahoru
RSS čtečka kdekoliv s vámi
Poslední skupinou RSS čteček jsou webové portály, které svým uživatelům nabízejí RSS čtečku jako webovou službu. Výhodou tohoto systému je přístup k vlastní sbírce RSS kanálů z jakéhokoliv počítače, což ocení lidé používající více počítačů, nebo ti, kteří často cestují či k internetu přistupují z knihoven, popř. internetových kaváren.

Plech RSS – v češtině
Pluck Web Edition
NewsGator Online

nahoru
Mám jiný problém/dotaz?
Pokud jste se setkali s jiným problémem při používání farních stránek, nebo máte jiný dotaz, obraťte se prosím na e-mailovou adresu: webmaster@svjakub.cz, rád se pokusím na dotazy odpovědět a problémy vyřešit.

nahoru